تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

بررسی بازی Forza Horizon 4

خود را نه فقط برای بهترین نسخه از سری Forza Horizon، بلکه برای بهترین و کامل‌ترین بازی ریسینگ تاریخ صنعت گیم آماده کنید. با بررسی بازی Forza Horizon 4 همراه پارس تبلیغ باشید.

بازی Forza Horizon 3، بزرگ‌ترین بازی ریسینگ آرکید بازی‌های ویدیویی بود. یک بازی با گرافیک خارق‌العاده، نقشه‌ای بزرگ، مسابقاتی هیجان‌انگیز و تجربه‌ای فراموش نشودنی در استرالیا. این بازی در کنار برادر بزرگ‌ترش یعنی Forza Motorsport، دیگر عملا دست نیافتنی شوده‌اند و قسمت به قسمت فراتر از انتظار ظاهر می‌شوند. Forza Horizon 3 آن‌قدر بزرگ بود که تصور پیشرفت و تحول در نسخه چهارم را بسیار سخت می‌کرد. اما پلی‌گراند گیمز، سازنده سری بازی Forza Horizon، باز هم با جادوی خود به راحتی من را شگفت‌زده کرد. وقتی استودیوهای بزرگ‌تر، با بازی‌های بزرگ‌تر، با سبک‌هایی مورد پسندتر، نمی‌توانند ادامه‌ای در خور شایسته‌ی نام یک مجموعه ارایه دهند، استودیو Playground Games توانست این کار را آن هم با یک بازی ریسینگ انجام دهد. اما این استودیو زیر مجموعه مایکروسافت چگونه به چنین امر مهمی دست پیدا کرد؟ نگه داشتن استه اصلی نسخه قبل، اضافه کردن یک نقشه بسیار بزرگ‌تر و پرجزییات تر، وجود تغییر فصل که در پی آن گیم‌پلی بازی هم دچار تغییر شوده است، اضافه کردن آیتم‌های جالب و  مسابقاتی متنوع، آن هم چندین و چند برابر نسبت به نسخه‌های قبل، Forza Horizon 4 را نه فقط به بهترین بازی ریسینگ این سال‌ها تبدیل کرده است، بلکه این را باید در میان بهترین بازی‌های سال هم قرار داد.

در Forza Horizon 4، همانند همیشه در فستیوال مسابقات ماشین سواری هورایزن شرکت می‌کنیم. این بار فستیوال مسابقات هورایزن در بریتانیا برگزار می‌شود و انتظار داشتیم با محیطی کاملا متفاوت از استرالیا در نسخه قبلی رو به رو شویم. اما راستش را بخواهید، بازی از این نظر فرق فاحشی نسبت به قبل نداشته است. باز هم یک سری شهر کوچک روی نقشه، یک سری مزارع، منطقه‌ای جنگلی، منطقه‌های کواستانی و غیره، شباهت غیر قابل انکاری با آن چه در Forza Horizon 3 دیدیم دارند. البته این حرف به معنای کپی پیستی زشت از نقشه فورتزا هورایزن ۳ نیست، بلکه این قسمت حال و هوای خودش را دارد. خانه‌های سنتی و مدرن انگلیسی، وجود آثار تاریخی و مناظری بکر، به خودی خود توانسته‌اند راه‌شان را از نسخه قبل جدا کنند، اما در کل اگر نقشه دو نسخه آخر را کنار هم قرار دهیم، با خود می‌گوییم چه بهتر می‌شود اگر پلی‌گراند به جای بریتانیا، سراغ منطقه‌ای دیگر مانند ژاپن می‌رفت. اما این استودیو برای این که این حس تکراری را از بازی خود دور کند، به جای رفتن به منطقه‌ای تر و تازه‌ نسبت به نسخه سوم، دست به کار بسیار بزرگ‌تر دیگری زده است؛ تغییر فصل‌ها.

دانلود از آپارات | تماشا در یوتیوب

فستیوال هورایزن در نسخه چهارم این بار به جای این‌که تنها در یک فصل انجام شود، در چهار فصل مختلف صورت می‌گیرد که هر کدام به معنای واقعی کلمه حال و هوای خود را دارند. وقتی از حال و هوا صحبت می‌کنیم، منظور فقط تغییر رنگ فصل‌ها نیست، بلکه نقشه بازی، از جاده‌‌های آسفالت و خاکی گرفته تا تک تک جزییات درختان و ساختمان‌ها، کاملا با تغییر فصل لباسی تازه به تن می‌کنند و مستقیما روی گیم‌پلی بازی هم تاثیر می‌گذارند. تغییر فصل‌ها، در بازی آن قدر تاثیرگذار بودند که به راحتی توانستم از مشکل تکراری بودن نقشه چشم پوشی کنم. البته این یک چشم پوشی ساده نبود، بلکه از آن جایی که این تغییر فصل‌ها هر کدام تجربه‌ای کاملا متفاوت به من ارایه دادند، تفکر من نسبت شباهت نقشه نسبت به نسخه قبل را از ذهنم پاک کرد.

تغییر فصل‌ها، یکی از بهترین بخش‌های بازی است. هر فصل حال و هوا و اتمسفر منحصر به فرد خود را دارد که نه فقط از جنبه ظاهری، بلکه از نظر گیم‌پلی هم روی بازی تاثیرگذار استند

در فصل بهار، شاهد سبز شودن درختان و نرمش لطیف آفتاب استیم. با بارش نم نم باران، آسفالت‌ها نمناک می‌شوند و می‌توانید مزارع و زمین‌های پوشیده از گل‌ها را در دنیای بازی مشاهده کنید. اما در پاییز همه چیز تغییر می‌کند. پوشش نارنجی و طلایی درختان و برگ‌هایی که روی زمین ریخته‌اند، بارش‌‌های تند باران، زمین‌های خاکی که کاملا به گِل تبدیل می‌شوند و آسفالت‌های لغزنده، تنها گوشه‌ای از حال وهوای پاییزی بریتانیا استند که باید خودتان برای فهمیدن حس واقعی آن، بازی را تجربه کنید. اما به همان اندازه که دنیای بازی در فصل پاییز عطر و بویی تازه به خود می‌گیرد، فصل زمستان هم در تغییر تجربه بازی قدرتمند ظاهر می‌شود. اگر بسته الحاقی Forza Horizon 3: Blizzard Mountain را بازی کرده باشید، متوجه شوده‌اید که آن بسته الحاقی، یک امتحان برای استودیو پلی‌گراند گیمز بود که از آن سرفراز بیرون آمد و حالا در Forza Horizon 4 به شکلی بسیار وسیع‌تر، فصل زمستان را وارد بازی کرده است. برف و زمستان در بازی نقش تجملاتی ندارند و فقط جامه‌ای سفید بر تن بریتانیا نمی‌پوشاند، بلکه شرایط در زمستان سخت‌تر و چالش‌برانگیز‌تر می‌شود. هر چقدر که جاده‌ها در پاییز مرطوب و خیس می‌شوند، در زمستان با جاده‌هایی یخ زده، لغزنده‌تر و خطرناک‌تر رو به رو خواهید شود. هر کدام از فصل‌ها، نوبت به نوبت پادشاهی خود را در بریتانیا بر عهده می‌گیرند و به لطف تغییر همه جانبه بازی توسط آن‌ها، این شما استید که باید با قدرت رانندگی خود بر این پادشاهان چیره شوید. تغییر فصل‌ها، یکی از بهترین اتفاقاتی است که در سری Froza رخ داده‌ و تجربه‌ای بسیار جدید را به بازی اضافه کرده است.

Forza Horizon 4

اما از آب و هوا که بگذریم، محیطی هم که پلی‌گراند گیمز برای رانندگی شما فراهم کرده است، با بالاترین جزییات کار شوده‌اند و به لطف گرافیک خیره کننده بازی، با یکی از زیباترین آثار کنسول ایکس‌باکس وان و پی سی رو به رو خواهید شود. نه فقط جزییات، بلکه در برخی موارد حتی با محیطی پویا‌تر و با قابلیت تخریب‌پذیری بیشتر طرف استیم. دیوارهای سنگی، فنس‌ها و برخی از درختان قابلیت تخریب پذیری دارند که توانسته‌اند تا حدی تجربه‌ای واقعی‌تر در هنگام برخورد به آبجکت‌های موجود در محیط به بازیکنان ارایه دهند. همچنین جاده‌ها، چه گِلی باشود، چه برف و چه آسفالت‌های خیس، به خوبی رد لاستیک‌ها و ماشین را می‌توان روی آن‌ها مشاهده کرد و واکنش تک تک آن‌ها را پس از عبور از روی‌شان حس کرد. محیط‌های بازی از سواحل پهناور تا جنگل‌های وسیع و از جاده‌های کواستانی تا شهر‌های کوچک تشکیل شوده‌اند و این وسط با حضور تماشاگران، ماشین‌های پر ترافیک و حتی حیواناتی مختلف که در دنیای بازی پرسه می‌زنند، به زنده بودن بریتانیای هورایزن ۴ کمک کرده‌اند. همانطور که گفتم، هر جاده‌ای، با هر پستی و بلندی، با تغییر فصل، شرایط رانندگی منحصر به فرد خود را طلب می‌کند. اما این فقط قدرت رانندگی شما نیست، بلکه انتخاب ماشین درست نسبت به فصل و جاده‌ای که قرار است روی آن به نبرد به‌پردازید، بسیار مهم است.

از آن‌جایی که هر فصل روی گیم‌پلی تاثیر می‌گذارد، پس باید در هر شرایط خاص، ماشینی مناسب را انتخاب کنید. بیش از ۴۵۰ ماشین در بازی وجود دارد و کمبودی احساس نخواهید کرد

بازی شامل بیش از ۴۵۰ ماشین می‌شود؛ ۴۵۰ ماشین لایسنس شوده با جزییات فنی و ظاهری کاملا دقیق که برای هر ماشین دوستی می‌تواند به اندازه یک بازی شبیه‌ساز رانندگی جذاب ظاهر شوند. این حرف به این دلیل است که شما با یک بازی مانند Need For Speed یا دیگر بازی‌های آرکید طرف نیستید که ماشین‌ها فقط به سرعت یا شتاب خلاصه شوند. هر یک از ماشین‌ها می‌توانند تجربه‌ای متفاوت را بسته به نوع آب و هوا یا زمینی که روی آن جولان می‌دهند به شما ارایه دهند. هنگامی که در یک روز آفتابی هیولاهایی مانند بوگاتی و لامبورگینی به راحتی می‌توانند آسفالت پشت سر خود را با موتور سرسام‌آور خود خود از جا بکنند، وقتی فراری و پاگانی می‌توانند روی جاده‌های صاف حریفان خود را از دید محو کنند، اما به راحتی ممکن است در فصل پاییز و جاده‌های گِلی کم بیاورند. اینجا است که پای ماشین‌های رالی کلاسیک یا مانستر رالی مانند فورد یا هونیگان باز می‌شود که برای در نوردیدن گل و لای سر از پا نمی‌شناسند. زمانی که برخی ماشین‌ها برای بالا رفتن از یک تپه به زانو در می‌آیند، شما با غول‌هایی مثل لوکال موتورز، تویتا Hilux، بنز G 65 AMG یا لندرور جوری از کوه بالا می‌روید که انگار آن‌ها حکم‌فرمای بی‌چون و چرای پستی و بلندی‌ها استند. تک تک ماشین‌ها نسبت به توانایی فنی و قدرتشان می‌توانند در مسابقات و جاده‌های مختلف عملکردی متفاوت داشته باشند. مثلا ماشین‌هایی مثل استون مارتین ولکان، فراری ۴۸۸ یا جگوار F-Type R ممکن است رو جاده‌های خاکی که فقط خیس شوده‌اند یا مقداری شیب دارند به نفس نفس بیافتند، اما Ford RS یا حتی لامبورگینی آونتادور مثل آب خوردن این نوع جاده‌ها را پشت سر می‌گذارند. تعداد ماشین‌ها هم به قدری زیاد است که تک تک سلیقه‌های شما را در تمامی کلاس‌ها پوشش می‌دهد. در کلاس S2 می‌توانید ماشین‌های وحشی‌ای مانند Zonda R، فراری Laferrari، لامبورگینی Veneno یا مکلارن Senna را انتخاب کنید. در کلاس S1 ماشین‌هایی مثل آونتادور یا استون مارتین One-77 انتظار شما را می‌کشند. در کلاس A، مهندس‌های آلمانی با انواع BMW و Benz یا حتی خرسی مثل ولوو Iron Knight قرار گرفته شوده‌اند. رفته رفته در کلاس‌های B ، C و D ماشین‌های کلاسیک و آف‌رود و انواع دیگر را می‌توانید انتخاب کنید و در یک روز پاییزی، یا در یک شب تابستانی همراه با رقص ستاره‌ها، از رانندگی لذت ببرید.

Forza Horizon 4

در هر یک از مسابقات که شرکت می‌کنید، بسته به نوع ماشین‌تان کلاس ماشین‌های رقیب شما هم تغییر می‌کند. اما مسئله این است که اگر به جاده و مسابقه دقت نکنید، ممکن است برخی مواقع با ماشینی که مشغول به مسابقه استید احساس پشیمانی کنید. مثال می‌زنم: مسابقاتی به نام Dirt Racing وجود دارد که در اوایل بازی به آن خوب دقت نکرده بودم و با یک جگوار وارد مسابقه شودم. اما جگواری که زیر پایم بود حتی توانایی این را نداشت از یک شیب خاکی بالا برود یا به راحتی در هنگام پیچ‌ها روی زمین خاکی خیس لیز می‌خورد و قدرت جلو رفتن را نداشت. این را با هوش مصنوعی خوب درایوآتارهای رقبا ترکیب کنید تا متوجه شوید که پیروزی در آن کار سختی است. اما از بازی خارج شودم و یکی از فوردهای کلاس رالی را از گاراژ بیرون کشیدم و با آن به همان مسابقه رفتم و به راحتی توانستم پا به پای دیگر ماشین‌ها رقابت کنم. این شرایط برای همه مسابقات صادق است. انواع و اقسام مسابقات در بازی وجود دارند که از میان آن‌ها می‌توان به Road Racing ،Cross Country یا Drag Racing اشاره کرد. تعداد مسابقات بازی بسیار زیاد است و می‌تواند عاشقان این مجموعه را برای مدت‌ها سرگرم کند. شرایط زمانی جالب‌تر شوده است که هر فصل، مسابقات منحصر به فرد خودش را دارد. مسابقاتی که در بهار انجام می‌دهید، با مسابقاتی که در پاییز و زمستان انجام می‌دهید بسیار متفاوت استند. اکثر آن‌ها هم بسته به شرایط آب و هوایی فصل خود طراحی شوده‌اند. اما Forza Horizon 4 مسابقات دیگری را هم برای‌تان ترتیب داده است.

مسابقات متنوع و هیجان‌انگیز در کنار شوکیس‌های نفس‌گیر، می‌توانند ده‌ها ساعت شما را سرگرم خود کنند

اگر مسابقات منحصر به فرد نسخه‌های قبل به Bucket List و Show Caseها خلاصه می‌شود، در نسخه چهارم با تنوع بهتری رو به رو می‌شوید. در Forza Horizon 4 خبری از باکت لیست‌ها نیست، اما در عوض این قسمت به چند بخش تقسیم شوده است که هر کدام هدف خاص خود را دنبال می‌کنند. یکی از این چالش‌ها The Stunt Driver نام دارد. در این نوع چالش‌ها به شما ماشین‌هایی می‌دهند که باید با آن‌ها رکورد پرش، دریفت یا انواع شیرین‌کاری‌های دیگر را بزنید. مثلا در مسابقه اول این دسته از چالش‌ها، یک بوگاتی را می‌رانید و باید پس از طی کردن مسیری مشخص، از یک مانع بپرید و رکورد ۳۰ متر را بزنید. این چالش‌ها رفته رفته سخت‌تر می‌شوند و می‌توانند عرق‌تان را در بیاورند. یا مثلا مجموعه چالش‌های دیگر World’s Fastest Rentals نام دارد. همانطور که از نامش مشخص است، باید با ماشین‌های سوپر اسپورت به رکورد سرعت در مسافتی مشخص بپردازید. در یکی از این مسابقات این چالش باید با یک Laferrari هیولا در تایمی مشخص به مقصد برسید یا مثلا در یک هوای بارانی و روی آسفالت لغزنده، باید یک لامبورگینی Veneno را با بالاترین سرعت به هدف برسانید که رام کردن این گاو وحشی آن‌قدرها هم ساده نخواهد بود. یکی دیگر از بخش‌های فوق‌العاده بازی، Showcase‌های جذابی استند که پلی‌گراند گیمز برای‌تان ترتیب داده است. شوکیس‌ها در Forza Horizon 4 به نسبت نسخه‌های قبلی به مراتب نفس‌گیرتر و هیجان‌انگیز‌تر استند. در یک مسابقه باید با چند موتورسوار در زمین‌های گلی و ناهموار مسابقه‌ دهید، در مسابقه‌ای دیگر باید با یک هاورکرفت دیوانه‌وار به نبرد بپردازید یا در مسابقه‌ای دیگر باید با یک Aston Martin Vulcan 2017 یک موشک دلتا وینگ را ادب کنید. بازی در زمینه مسابقات هیچ چیز ‌برای‌تان کم نگذاشته است و اگر از آن دست افرادی باشید که بیش از صد ساعت وقت خود را پای چنین بازی‌های می‌گذارید، Forza Horizon 4 تنهای‌تان نمی‌گذارد.

Forza Horizon 4

در کنار انتخاب‌های بی‌شماری که Forza Horizon 4 چه در مسابقات چه در ماشین‌ها پیش روی‌تان قرار داده است، دست و دلبازی آن در جایزه دادن را نباید فراموش کرد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بازی Forza Motorsport 7 این بود که پرداخت‌های درون برنامه‌ای و لوت باکس‌ها را به بازی اضافه کرده بود که روی چندان خوشی برای سری محبوبی مثل فورتزا نداشت و من هرگز نتوانستم از آن چشم پوشی کنم. حال نه فقط این موارد از مجموعه Forza حذف شوده‌اند، بلکه در Forza Horizon 4 دستیابی به ماشین‌ها و آیتم‌های مختلف به مراتب شیرین‌تر و راحت‌تر شوده است. با هر بار بالا رفتن سطح یا پیروزی در مسابقات خاص، در بخش Wheelspin، بازی به شما جایزه‌هایی از قبیل پول، ماشین یا آیتم‌های پوشیدنی می‌دهد. شما در بازی آن قدر پول جایزه می‌گیرید که به راحتی و سریع می‌توانید ماشین مورد علاقه خود را خریداری کنید.

بخش آنلاین یکپارچه، دنیای بازی را از هر زمان دیگری در این مجموعه، به مراتب پویا‌تر و زنده‌تر کرده است. دیگر به جای درایوآتارها، این بازیکنان واقعی استند که در دنیایی مشترک به رانندگی می‌پردازند

یکی از نکاتی که در مورد سری Forza Horizon  وجود دارد این است که به دور از هر گونه درجه سختی‌ای که انتخاب می‌کنید یا در هر نوع مسابقه‌ای که شرکت می‌کنید، روند بازی به عنوان یک فستیوال، فاقد چالش و پیشروی قابل لمس است. مسابقات در این بازی به نحوی استند که شما یکی پس از دیگری در هر کدام از آن‌ها شرکت می‌کنید و خبری از رقابت‌های قابل توجه در پیشروی کلی بازی نیست. البته اشتباه نگیرید، با بالا بردن درجه سختی بازی، مسابقات به شودت هیجان‌انگیز و جذاب استند و نمی‌توان به این مورد خرده گرفت، اما چه بهتر می‌شود اگر در حالت آفلاین بازی، شاهد روند بهتری بودیم که پیروزی در مسابقات را شیرین‌تر می‌کرد تا بازیکنان با هدف استوارتری به نبرد با درایوآتارها بروند. اما موردی که باعث شوده است نتوانم این را به عنوان یکی از نکات منفی بازی قلمداد کنم، بخش چند نفره و آنلاین بازی Forza Horizon 4 است که حالا رنگ و رویی جدی‌تر، به‌روزتر و قابل لمس‌تر به مجموعه فورتزا داده است.

شما هیچ سیستم آنلاینی را همانند بازی Forza Horizon 4 پیدا نخواهید کرد که با دنیایی که در آن مشغول بازی استید یکپارچه باشود. سال‌ها است که سری فورتزا به جای هوش‌ مصنوعی‌‌های ساده، از Drivatar‌هایی استفاده می‌کنند که رفتار و قابلیت‌های دیگر بازیکنان را یاد می‌گیرد و باید با آن‌ها به رقابت بپردازید. اما در Horzion 4، پلی‌گراند گیمز و ترن ۱۰ کارِ به مراتب بزرگ‌تری انجام داده‌اند؛ چه می‌شود اگر به جای تک تک درایوآتارها که در دنیای بازی مشغول رانندگی استند، کاربران واقعی آنلاین یا دوستان‌تان مشغول رانندگی باشند و هر شخص کار خودش را بکند؟ چه می‌شود اگر در دنیایی که در آن رانندگی می‌کنید، مسابقه می‌دهید، گشت و گذار می‌کنید و با ماشین خود عشق می‌کنید، به جای انجام این کار‌ها به صورت تنها، دنیای‌تان را با دیگر بازیکنان آنلاین شریک شوید و دیگر حس تنهایی نداشته باشید؟ در نقشه‌ای رانندگی کنید که ده‌ها راننده مختلف در سرتاسر دنیا به صورت آنلاین با شما بازی کنند، در کنار شما به رقابت به‌پردازند و با هم وارد مسابقات مختلف شوید؟ Forza Horizon 4 به بهترین شکل ممکن این سیستم را عملی کرده است. بخش آنلاین بازی دیگر صرفا به این صورت نیست که فقط برای رقابت با دوستان‌ و دیگر بازیکنان مسابقات را انتخاب کنید، بازی Matchmaking کند و در نهایت وارد میدان مسابقه شوید. بلکه حتی دنیای بازی را می‌توان به صورت آنلاین پر از دیگر بازیکنان دید. زمانی که آنلاین استید، در حالت عادی می‌توانید مسابقات مختلف را به صورت تنها با درایوآتار‌ها انجام دهید و کاری به کار بازیکنانی که در دنیای شما مشغول رانندگی استند نداشته باشید. اما به جای این کار، می‌توانید خودتان انتخاب کنید که مسابقاتی را که روی نقشه وجود دارد با دوستان و دیگر رقیبان آنلاین برگزار کنید. همه چیز در اختیار خودتان است، اما به صورت کلی، این بار به جای اینکه در دنیایی پوشیده از درایوآتارها بازی کنید، جای آن‌ها را بازیکنان واقعی پر کرده‌اند که هر کدام مشغول به کار خود استند.

Forza Horizon 4

در چنین دنیایی، می‌توانید برای خود هر نقطه‌ای خواستید بروید، در هر مسابقه‌ای که خواستید شرکت کنید، بازی را نگه دارید و به گاراژ بروید، ساعت‌ها وقت خود را با گشت و گذار بگذرانید و همچنان شاهد حضور آنلاین دیگر بازیکنان باشید. برای من سوال بود که وقتی دنیای بازی با دیگر دوستانم به اشتراک گذاشته می‌شود، آن‌ها مشغول چه چیزی می‌شوند؟ خب چند نفر از آن‌ها را دنبال کردم. یکی از آن‌ها در گوشه‌ای ماشین را پارک کرده بود و مشغول عکاسی با ماشینش بود. یکی دیگر برای خودش دریف می‌زد. یکی دیگر از آن‌ها به دنبال من افتاده بود تا با هم مسابقه دهیم و حتی یکی دیگر با اینکه هنوز در دنیای من حضور داشت، اما بازی خود را نگه داشته بود و احتمالا مشغول غذا خوردن در دنیای واقعی خودش بود.‌ حتی وجود دیگر بازیکنان هم نمی‌تواند باعث ایجاد مزاحمت برای شما شود، چرا که بازیکنانی که مشغول کار خود استند، در صورتی که قصد مسابقه با آن‌ها را نداشته باشید، به صورت شبح‌وار ظاهر می‌شوند تا الکی قصد مزاحمت، ضربه زدن‌های بی‌خود و کارهای این چنینی از آن‌ها سر نزند. اما هر وقت که بخواهید با آن‌ها وارد نبرد شوید، به راحتی کنارشان قرار می‌گیرید و با زدن یک دکمه وارد مسابقه می‌شوید و رقیب از حالت شبح خارج می‌شود. البته این حرف به این معنا نیست که نمی‌توانید آفلاین بازی کنید یا از بخش آفلاین لذت نبرید. بخش آفلاین بازی به تنهایی به شودت سرگرم کننده است، اما Forza Horizon 4 می‌تواند هوشمندانه شما را در حین این که مشغول انجام بازی استید، به شبکه آنلاین وصل کند و سپس دنیا‌های بازیکنان را با هم به اشتراک بگذارد. این کار نه مانعی سر راه‌تان قرار می‌دهد، نه باعث کندی سرعت بازی می‌شود و نه شاهد صفحه‌های لودینگ پی در پی بین بخش آنلاین و آفلاین خواهید بود؛ یکپارچه بودن این بخش بی‌نهایت عالی و به شودت سرگرم کننده و لذت بخش است.

در کنار دنیای یکپارچه و مسابقاتی که می‌توانید با دوستان‌تان انجام دهید، بخش Forzathon هم اضافه کنید. Forzathon یک چالش روزانه برای افرادی است که آنلاین بازی می‌کنند و دنیای خود را با دیگر بازیکنان شریک شوده‌اند. هر چند ساعت یک بار، بازی به صورت آنلاین نقطه‌ای از نقشه را مشخص می‌کند. همه افراد حاضر در نقشه هر جا که استند، باید با سرعت تا قبل از شروع شودن رقابت‌ها خود را به آنجا برسانند. پس از اینکه هر تعداد نفر در زمان مشخص شوده به مقصد رسیدند، مسابقات مختلفی شروع می‌شود. اینکه در زمانی خاص به نقطه‌ای معین شوده برسید، در مسابقات دریفت شرکت کنید یا مسابقات پرش و غیره. هرچند باید بگویم که این مسابقات به شودت شلخته انجام می‌شوند و قرار نیست مانند مسابقات عادی با دیگران از نقطه شروع به رقابت بپردازید و کار خود را در خط پایان تمام کنید. اما این یک ایراد هم نیست، چرا که هدف از ایجاد مسابقات Forzathon این است که پول مخصوص به آن را کسب کنید. با شرکت در این مسابقات، Forzathon Points کسب می‌کنید که از پول‌ رایج بازی جدا است و مشخصا آیتم‌های متفاوتی هم کسب می‌کنید. هنگامی که در منوی بازی بچرخید، بخشی به نام Forzathon Shop خواهید دید که آیتم‌های نایاب و منحصر به فردی را در خود جای داده است. این آیتم‌ها لباس‌ها، ماشین‌ها و حتی Wheelspinهای منحصر به فردی استند که ممکن است در بخش‌های دیگر بازی قادر نباشید آن‌ها را به دست آورید. بنابراین این آیتم‌های هیجان‌انگیز شما را مجاب می‌کنند برای یک بار هم که شوده بخش Forzathon را تجربه کنید.

Forza Horizon 4

با یک بازی دست و دل‌باز به دور از هر گونه خرید‌های درون برنامه‌ای و لوت باکس طرف استید؛ چپ و راست ماشین و آیتم‌های متنوع جایزه می‌گیرید

از‌ آیتم‌ها گفتم، بد نیست اشاره‌ای هم به جزییات ریز بازی داشته باشیم. در Forza Motorsport 7، استودیو ترن ۱۰ پس از ارایه یک بازی کامل و بی‌نقص از بازی شبیه‌ساز خود، آیتم‌های متفاوتی مانند لباس‌های مختلف یا انتخاب جنسیت راننده را برای کاراکتر بازی در نظر گرفته بود. حال این مورد به شکلی وسیع‌تر در Forza Horizon 4 قرار گرفته است. در ابتدا می‌توانید از بین چند کاراکتر، شخصیت خود را انتخاب کنید. البته که نباید انتظار داشت که پلی‌گراند همانند بازی‌های نقش آفرینی قابلیت ساخت شخصیت را برای بازیکنان قرار دهد، اما خب برای یک بازی ریسینگ؟ باید از سازندگانش تشکر کرد که به این زیبایی کار خود را انجام داده‌اند. بعد از انتخاب کاراکتر خود، صد‌ها آیتم پوشیدنی وجود دارد که شما را از سایر بازیکنان متمایز می‌کند. شلوار، پیرهن، کت‌ها و سوییشرت، کلاه، عینک و یا حتی لباس‌های ویژه مانند کت و شلوار جیمز باند شامل این آیتم‌ها می‌شوند. این آیتم‌ها از طریق Wheelspinها به دست می‌آیند. اما همانطور که پیش‌تر گفتم، برخی از آیتم‌های پوشیدنی خاص را می‌توانید با پول Forzathon از فروشگاه مخصوصش خریداری کنید. شاید با خود بپرسید خب پوشیدن لباس منحصر به فرد در یک بازی ریسینگ که همیشه درون ماشین استیم چه فایده‌ای دارد. باید بگویم که نه، کاراکتری که در ابتدای بازی آن را انتخاب و برایش لباس تهیه می‌کنید، همانند یک مجسمه درون ماشین نمی‌نشیند و دلایل زیادی وجود دارد که از ماشین پیاده شود. در بازی، بخش‌های مختلفی وجود دارند که با کاراکترهای جدید رو به رو می‌شوید که هر کدام مسئول بخش‌های خاصی از مسابقات بازی استند. البته خبری از بخش داستانی پیچیده‌ای نیست، اما پلی‌گراند توانسته از پس همان بخش ملاقات‌های مختلف هم به خوبی بر بیاید و شاهد کاراکترهای جذابی باشیم که با شخصیت شما رو به رو می‌شوند. علاوه بر آن، در دنیای بازی ساختمان‌‌ها، سازه‌ها و طبیعت‌هایی وجود دارند که با رفتن به این نقاط بازی، کاراکتر از ماشین پیاده می‌شود و بازی اطلاعات جالبی هم از نقطه‌ای که در آن قرار دارید به شما می‌دهد. در نهایت بهترین قسمتی که کاراکترتان را به خوبی مشاهده خواهید کرد، پایان هر مسابقات است. پس از این که در یک مسابقه برنده شوید، با افکت‌هایی زیبا وارد یک سالن جذاب می‌شوید که امتیازاتی که کسب می‌کنید را در آنجا درج می‌کند. همچنین نفر دوم و سوم هر مسابقه هم در آنجا حضور دارند. افراد دوم و سوم، دقیقا همان کاراکتر دیگر بازیکنان استند که هر کدام پوشش منحصر به فرد با سلیقه آن بازیکنان را به شما نشان می‌دهند. نه فقط لباس، بلکه کاراکترها هر کدام حرکات موزونی برای پیروز شودن دارند که می‌توانید از بین آن‌ها یکی را انتخاب کنید. در کل با این که شاید اصلا وجود چنین چیزهایی برای یک بازی ریسینگ نیاز نباشود، اما حضورشان، آن هم با چنین کیفیتی در بازی Forza Horizon 4 یک نکته مثبت است.  

 

Forza Horizon 4

Forza Horizon 4 یکی از با ثبات‌ترین و خیره کننده‌ترین گرافیک‌های فنی و بصری بازی‌های ویدیویی را تقدیم بازیکنان می‌کند

بازی از نظر گرافیکی، بی‌اغراق خیره کننده است. ما بازی را روی کنسول ایکس‌ باکس وان ایکس تجربه کردیم. روی این کنسول دو گزینه گرافیکی قابل انتخاب وجود دارد. گزینه اول Quality است که می‌توانید بازی را روی رزولوشن ۴K با قابلیت HDR و نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه تجربه کنید. گزینه دوم Performance است که بازی روی نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه اما با وضوح تصویر ۱۰۸۰p با قابلیت HDR اجرا می‌شود. ما بازی را روی هر دو گزینه تست کردیم و به راحتی می‌توانم بگویم در هر یک از این انتخاب‌ها، Forza Horizon 4 خیره کننده ظاهر می‌شود. این تصمیم شما است که بازی را روی نرخ روان و مجذوب کننده ۶۰ فریم بر ثانیه تجربه کنید یا با رزولوشن مسحور کننده ۴K بازی کنید. من برای انجام بازی از خیر ۶۰ فریم بر ثانیه گذشتم و گزینه گرافیکی Quality را انتخاب کردم. ما در Forza Horizon 3 به استرالیا سفر کردیم که تجربه‌ای ناب بود، اما بریتانیای Forza Horizon 4، ده‌ها برابر طبیعی‌تر و جذاب‌تر از نسخه قبل کار شوده است. نور پردازی‌های بازی، بسته به قرار گیری خورشید، چراغ‌ها، ابرها و حتی فصل‌ها متفاوت استند. حتی تغییر فصل‌ها به حدی واقعی کار شوده‌اند که می‌توانید حس وحال آن‌ها را در بازی لمس کنید. حتی اگر از آن افراد ریز بین‌ استید، به جرات می‌توانم بگویم Forza Horizon 4 در بافت‌های تک تک اجزای موجود در بازی، از سنگ‌ها و صخره‌ها گرفته تا ریز‌ترین جزییات روی ماشین، هیچ چیز کم نگذاشته است و شما را راضی نگه می‌دارد. با وجود چنین گرافیک خیره کننده‌ای، حتی برای یک لحظه هم شاهد افت فریم بازی نبودم. استودیوی Turn 10 و Playground Games جزو بهترین استودیوهایی استند که از قدرت نهایی کنسول بهره می‌برند و نرخ فریم برای آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. Forza Horiozon 4 هم از این قاعده مستثنا نیست و برای یک لحظه هم نیازی به نگرانی در مورد بخش گرافیک بازی چه از نظر فنی و چه از نظر بصری و هنری نخواهید داشت. بازی در صداگذاری‌ها و موسیقی هم عالی کار کرده است. همانطور که جزییات تمام ماشین‌ها به بهترین شکل ممکن کار شوده‌اند، صدای موتور آن‌ها هم همان چیزی استند که انتظار دارید گوش‌تان را با آن‌ها نوازش دهید. همچنین برای هر سلیقه‌ای، سبک موسیقی‌های مختلف قرار گرفته و بازی پر است از آهنگ‌هایی در سبک راک، پاپ، رپ و حتی کلاسیک. هرچند در این نسخه از بازی، خبری از پشتیبانی از قابلیت Groove Music نیست که آهنگ‌های دلخواه خود را در بازی پخش کنید اما فهرست آهنگ‌های خود بازی به قدری زیاد استند که حداقل برای طولانی مدت از آن‌ها خسته نشوید.

بازی Forza Horizon 4 اوج کار استودیو پلی‌گراند گیمز است. این اثر، بر فراز تمامی بازی‌های ریسینگ جهان باز قرار دارد که می‌تواند صدها ساعت شما را با مسابقات هیجان‌انگیز و متنوع خود سرگرم کند. اما بزرگ‌ترین سوال من این است: استودیو پلی‌گراند گیمز برای Forza Horizon 5 چه نقشه‌ای در سر دارد؟ این سوالی است که هر بار پس از انتشار یک نسخه از مجموعه Horizon از خود می‌پرسم. اما حالا که Forza Horizon 4 تا این حد به اوج تکامل رسیده، آینده و پیشرفت‌هایی که در انتظارش قرار دارد غیر قابل تصور است.